Rady a články

Chaty a chalupy Beskydy

Inspirujte se: Vytvořte ze své chaty moderní letní sídlo, kde budete chtít trávit každé prázdniny

V době, kdy je omezeno cestování, ať už po světě, nebo i v rámci naší země, se mnoho lidí pustilo do rekonstrukce staré chaty, kterou léta zanedbávali. Léto se blíží, a tak je třeba udělat ze zanedbané chaty krásné letní sídlo, kde budete chtít trávit veškerý volný čas.

Tábor v přírodě, pro čínské děti něco naprosto nového

Vzpomínáte ještě na svůj první letní tábor? Noci v dřevem a plísní provoněných chatkách, spaní ve stanech s podsadou, první přespávání pod širákem? Časy se mění, stejně jako nároky dětí a jejich rodičů. A nová realizace dětského tábora, školy v přírodě z Číny, teď ukazuje budoucnost.

Romantická chatička v rákosí nabízí klid, který je dnes k nezaplacení

Za peníze si pohodu nekoupíte. Když ale stavíte chatu, můžete s ní předem počítat. Zhruba tak totiž postupovali britští architekti ze studia RX, když se pustili do nevšední záchovné rekonstrukce u Brabourne.

Jak zazimovat chaty a chalupy, abyste je co nejlépe ochránili před zloději?

Zazimování chat a chalup nepředstavuje jen souhrn takových technických opatření, aby na vašem majetku nenapáchala zima mnoho škod. Největší škody totiž obvykle napáchají zloději. Jak se tomu co nejlépe bránit?

Čím se liší lesní zahrádky od těch ostatních?

Pro lesní zahrádky je především typická převážně kyselejší půda a tomu odpovídá možný výběr druhů rostlin. Jde o ideální místo k pěstování skalniček, lomikamenů, okrasných jehličnanů, okrasných travin, založení vřesoviště apod.

Roubená chata se hodí k lesu i na zahradu

Rekreační chaty či zahradní domky jsou v naší zemi chatařů, chalupářů a zahradníků oblíbenými místy trávení pasivního i aktivního odpočinku. A své kouzlo mají právě i chaty roubené.

Když chata, tak dřevostavba

Toužíte si vybudovat zázemí v přírodě, kam budete ve svém volnu unikat před civilizací?

Bydlet lze na chatě či chalupě po celý rok

Pro celoroční bydlení na chatě či chalupě jsou nutné stavební zásahy a také atakování úředního šimla. Přinášíme vám praktické rady, jak rekreační objekt zabydlet.

Drobné, ale dobré rady pro údržbu chaty, chalupy, domu či zahrady

obrázek z archivu ireceptar.cz

Jak šetřit nátěrovou hmotu, čím bezprašně zametat, proč filtrovat dešťovou vodu, bednička na přenášení všeho možného, kam se zahradnickým nářadím, z čeho vyrobit trháček ovoce, sudový vodoměr a jiné nápadíky.

Přístřešek na sudy s vodou

Sud s vodou na zalévání zahrady většinou nevypadá dvakrát pěkně, proto jej schováme do malého přístřešku. Stěnami prochází vzduch, takže ohřívá vodu v sudech, ale spolu se stříškou brání slunečním paprskům, aby ji přehřívaly víc, než je nutné.

Na vnější plášť si uděláme rysku ve výši hladinyNa vnější plášť si uděláme rysku ve výši hladinyZdroj: Archiv ireceptar.czBarvy zbytečně neotvírámeKdyž nevypotřebujeme všechnu barvu z plechovky, obvykle po čase nevíme, kolik jí tam zbylo. Každé zbytečné otevření ale barvě škodí, proto je dobré udělat si na vnější plášť rysku ve výši hladiny.

Aby se při zametání neprášilo

Při zametání betonových nebo dlážděných ploch se často práší. K rukojeti kartáče či smetáku připevníme konec zahradní hadice, kterou připojíme k vodovodu a lehce pustíme vodu. Když konec hadice opatříme zahradní proudnicí nastavenou na jemný rozstřik, bude efekt ještě výraznější.

Násypka pro snadnější stavbuNásypka pro snadnější stavbuZdroj: Archiv ireceptar.czPomůcka pro stavbu zídky z tvárnicZídky nebo terásky na zahradě lze snadno postavit z lehkých děrovaných tvárnic. Dutinami vedeme svislé armaturní dráty, které zasypáváme štěrkem nebo odpadovou drtí. Z překližky, dřevotřísky nebo obyčejných prkének vyrobíme násypku, která práci zjednoduší. Násypkou navíc můžeme drť upěchovávat.

Dřevo chrání tmel

Tmel aplikujeme mezi beton a dřevěnné sloupky. Tím je uchráníme od vlhkosti.Tmel aplikujeme mezi beton a dřevěnné sloupky. Tím je uchráníme od vlhkosti.Zdroj: Archiv ireceptar.czJestliže svislé dřevěné trámky stojí rovnou na betonovém podkladu nebo na dlaždici (třeba u dočasných drobných staveb), místo, kde se dotýkají, zatmelíme stavebním tmelem odolným vodě. Tím se pod dřevo nedostane vlhkost.

Jednoduchá filtrace dešťové vody

Dva sudy na jímání dešťové vody zapustíme do země a propojíme je. V prvním sudu se budou usazovat hrubé nečistoty a z druhého sudu můžeme čerpat vodu na zalévání.